Најмалку 30 војници загинаа, а десетици се повредени во самоубиствен напад во пристанишниот град Аден во Јемен.

Атенаторот влегол во воената база Ас Солбан се смешал  со војниците кои чекале  да добијат плата и го активирал експлозивот.

Нападот се случува осум дена по нападот, извршен  на 10 декември, во кој  под исти околности беа убиени 48 војници.

Тогаш за нападот одговорноста јa  презеде „Исламска држава“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO