Пет лица загинаа, десетици се повредени откако товарен воз кој превезувал пропан-бутан, излел од шините и експлодирал во североисточното бугарско село Хитрино.

„Експлозијата предизвикала пожар. Не очекуваме втор експлозија, но жителите на селото се евакуирани „, изјави Николај Николов, директор на Националната служба“ пожар и заштита на населението.

Околу 150 пожарникари учествуваат во гаснењето на огнот и бараат преживеани. Од полицијата истакнаа дека истражат инцидентот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO