Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп сведе варијантите за следен државен секретар до четири лица, соопштија извори од неговото опкружување, цитирани од ДПА.

Вчера тој вечера со поранешниот претседателски кандидат на републиканците Мит Ромни. Двајцата имале „одличен разговор за состојбата на светот“, рече портпаролот на екипата на Трамп по предавањето на власта Шон Спайсър.

Останатите кандидати за функцијата се поранешниот градоначалник на Њујорк Рудолф Џулијани и уште две лица кои Спайсър и друг портпарол на Трамп, Џејсон Милер, одбија да именува. Оваа недела не се очекува да бидат објавени повеќе позиции во владата.

Децата на Трамп ќе добијат поголема контрола врз бизнис империјата му, за да не влезе победникот на претседателските избори во конфликт на интереси, изјави за Асошиејтед прес неговата советничка Кели Конвеј.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO