Каталонците беа надиграни од тимот на домаќините со 64:78

Тимот на Барселона допушти трет последователен пораз во деветтиот круг на Евролигата во кошарка, откако отстапи како гостин на турскиот Галатасарај со 64:78, пренесе sportal.bg.

Бугарскиот репрезентативец Александар Везенков беше стартер за каталонците, но заврши со скромни индикатори од 4 поени, 2 скока и 1 асистенција за малку над 13 минути на теренот. Во првото полувреме дуелот во салата „Абди Ипекч“ беше доста рамноправен, со тоа што  домаќините имаа предност од само 4 поени на полувремето при 39:35.

По паузата, сепак играчите на Ергин Атаман заиграа многу силно и успеаја да се отцепат со 13 поени пред решавачката 10 минути. Најпрецизни  за Галатасарај со по 18 поени беа Блејк Шилб и Синан Ѓулер. Владимир Мицов додаде уште 15поени  за успехот на турскиот тим. За Барселона Тајријс Рајс постигна  22 поени.

На табелата Галатасарај е на 14-тото место со 3 победи од 9 натпревари, додека Барселона е на 12-та позиција. За фазата на директни елиминации се квалификуваат првите 8 тима.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO