Вечерва се одиграа и натпреварите од второто  по сила европско клупско натпреварување во фудбал – Лига Европа. Уште девет тима си обезбедија учество во плеј-офот напролет. Тоа се Андерлехт, Апоел, Атлетик Билбао, Краснодар, Генк, Олимпијакос, Рома, Спарта Прага и Сент Етјен.

Вечерта ќе се запамети по крахот на Интер Милано, кој допушти пресврт од 0: 2 до 3: 2 на гостувањето кај израелскиот Апоел Беер Шева и го напушти турнирот, одкако остана последен во прелиминарната  група К. Во централниот дуел од вечерта Манчестер Јунајтед го декласираше Феенорд со 4: 0 и ги задржи живи шансите да продолжи и напролет.Општо 22 тима се со надежи пред последниот круг на 8 декември, а 13 тима целосно ги загубија шансите.

Сите резултати и голгетери во Лига Европа

Група „А“:

Манчестер Јунајтед – Феенорд 4: 0

1: 0 Руни (35)

2: 0 Мата (69)

3: 0 Џонс (75-автогол)

4: 0 Лингард (90)

Фенербахче – Зарја (Луганск) 2: 0

1: 0 Щох (59)

2: 0 Кяер (67)

 

Група „B“

Астана – Апоел 2: 1

0: 1 Ефрем (31)

1: 1 Аничич (59)

2: 1 Деспотович (84)

Олимпијакос – Јанг Бојс 1: 1

1: 0 Фортунис (48)

1: 1 Оро (58)

 

Група „C“:

 

Сент Етјен – Мајнц 05 0: 0

Габана – Андерлехт 1: 3

0: 1 Тилеманс (11)

1: 1 Рикардињо (15-пенал)

1: 2 Бруно (90)

1: 3 Теодорчик (90 + 4)

Група „D“:

Зенит – Макаби (Тел Авив) 2: 0

1: 0 Кокорин (44)

2: 0 Кержаков (90)

ДАНДОЛК – АЗ Алкмар 0: 1

0: 1 Вегхорст (9)

Група „Е“:

Рома – Викторија (Плзен) 4: 1

1: 0 Џеко (12)

1: 1 Земан (19)

2: 1 Џеко (61)

3: 1 Перон (81)

4: 1 Џеко (88)

 

Аустрија (ВИЕНА) – Астра 1: 2

1: 0 Ротпjулер (58)

1: 1 Флореа (79)

1: 2 Будеску (88-пенал)

Група „F“:

Атлетик Билбао – САСУОЛО 3: 2

0: 1 Баленсиага (2-автогол)

1: 1 Раул Гарсија (10)

2: 1 Адурис (59)

3: 1 Лекуе (79)

3: 2 Рагуза (83)

Генк – Рапид (ВИЕНА) 1: 0

1: 0 Карелис (11)

Група „G“

Ајакс – Панатинаикос 2: 0

1: 0 Шјоне (40)

2: 0 Тете (50)

СЕЛТА – Стандард (Лиеж) 1: 1

1: 0 Аспас (8)

1: 1 Лаифис (81)

Група „H“:

Шахтјор (Донецк) – КОНЈАСПОР 4: 0

1: 0 Бардакч (11-автогол)

2: 0 Дентињо (36)

3: 0 Едуардо (67)

4: 0 Бернард (74)

Гент – Брага 2: 2

0: 1 Стоиљковиќ (14)

1: 1 Кулибали (31)

1: 2 Хасан (36)

2: 2 Миличевиќ (39)

Група „L“

Цирих – Виљареал 1: 1

0: 1 Сорин (14)

1: 1 Родригез (87-пенал)

 

Стеауа – ОСМАНЉСПОР 2: 1

0: 1 Ндиаје (30)

1: 1 Голубовиќ (68)

2: 1 Тамаш (87)

Група „J“:

Фиорентина – ПАОК 2: 3

0: 1 Шахов (5)

0: 2 Кампос (26)

1: 2 Бернадески (33)

2: 2 Бабакар (50)

2: 3 Родригез (90)

Слован (Либерец) – Карабах 3: 0

1: 0 Вух (11)

2: 0 Комличенко (56-пенал)

3: 0 Комличеко (62)

Група „K“:

Апоел (Беер Шева) – ИНТЕР 3: 2

0: 1 Икарди (12)

0: 2 Брозович (25)

1: 2 Лусио (58)

2: 2 Нвакаеме (70-пенал)

3: 2 Сахара (90)

 

Спарта (ПРАГА) – САУТХЕМПТОН 1: 0

1: 0 Коста (11)

Група „I“:

Шалке 04 – Ница 2: 0

1: 0 Конопљанка (14)

2: 0 Аого (80-пенал)

Краснодар – САЛЗБУРГ 1: 1

0: 1 Дабур (37)

1: 1 Смолов (85)


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO