Новоизбраниот генерален секретар на ОН ќе дискутира со Путин и Лавров за надминување на кризите во Сирија и Украина

Новоизбраниот генерален секретар на ОН Антониу Гутериш оди на нозе кај рускиот претседател. Тој ќе ја  посети денеска руската престолнина Москва, каде ќе се сретне со шефот на државата, Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, соопштува  агенцијата ТАСС.

Главни теми на разговорите ќе биде работата на светската организација, патишта за зголемување на нејзината  ефикасноста и надминување на кризите во Сирија и Украина.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO