Шпанскиот национален тим постигна очекуван успех при домаќинството со Македонија. Овој пат селекцијата на Хулио Лопете беше далеку поскромна од  натпреварот против Лихтенштајн, постигнувајќи само 4 погодоци.

Светската квалификација во Гранада помина под диктат на Шпанија, а головите за нив ги реализираа Вито, Начо и Адруц, а Велковски  нанижа автогол.

Триумфот ја остави „Фуријата“ на чело во нивната група. Зад нив ги  следи  Италија, која е на второ место со исто толку бодови, но со полоши индикатори

По внимателниот  почеток во кое ја отстапија целосно иницијативата на својот ривал, „лавовите”  беа на чекор од сензација во 4-тата минута. При нешто средно меѓу удар и центрирање по корнер, топката среќно  дојде до Велковски, кој од неколку метри шутираше  прецизно во рацете на Де Геа.

Шпанците постепено го притиснаа својот  противник длабоко во неговото поле. При последователен  брз напад топката стигна до Начо Монреал. За негова жал неговиот удар сопре во телото на македонски дефанзивец.

Во 20-тата минута Македонија повторно беше подготвена  да ја гризнат „Фуријата“. Горан Пандев се покажа најлукав  при еден корнер и елегантното му пренасочување со глава без малку не ја испрати кожната  топка во мрежата на Де Геа.

Од другата страна на теренот, Столе Димитриевски продолжуваше да прави чуда. Уште еден шпански напад заврши со итро поддавање кон Алваро Морати, кој сепак пак не беше доволно ладнокрвен  и шутираше  во телото на голманот. При додаавање на Давид Силва, дефанзивец на гостите успеа да се расчисти  во корнер.

Логичното  сепак се случи во 34-тата минута, кога со помош и на среќа „Фуријата“ поведе во резултатот. Дани Карвахал уште еднаш создаде пробив по крилна позиција, кој заврши со центрирање во казнетиот простор на Македонија. Во обид да не дозволи Алваро Морал да игра со топката, Дарко Велковски играше со глава, но на таков начин што ја испрати неодбранливо во сопствената мрежа.

Вториот дел можеше да стартува со втор погодок за Шпанија. Алваро Морати сепак заостана со секунда и неговиот удар немаше доволна сила која ќе му ја отежни работата на  Димитриевски.

Шпанија беше на пат сама да го внесе  волкот во трлото  по една грешка на Марк Бартра. Дефанзивецот на Борусија (Дортмунд) одигра една позиција напамет и ја подари топката на Алиоски. Русокосиот  халф сепак избрза со ударот и така пропушти  одлична шанса за Македонија.

Домаќините ја удвоија својата предност во 64-тата минута. Трет гол во овие светски квалификации постигна  ѕвездата на Севиља – Вито. Офанзивниот халф беше највнимателен при едно остро поддавање  на Давид Силва, го надскока  Жута и со глава ја израдува публиката во Гранада.

Класиката во светската квалификација беше факт 7 минути пред крајот. Дани Карвахал го пронајде точно  колегата од другата страна – Начо Монреал, кој ја прифати убаво топката од воздухот и елегантно го совлада  Димитриевски за 3: 0!

Веднаш по погодокот на Начо, кон гол фиестата  се приклучи и резервата Ариц Адуриц кој продолжи со својата одлична серија  со екипата на репрезентацијата.

Македонија пак  не најде начин да го одбележи почесно погодок, и покрај  совршениот шут на Енис Барди од средна дистанца.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO