Фенербахче jа оглави групата А во Лига Европа, а гигантот Манчестер Јунајтед остана на третата позиција, откако турскиот тим постигна победа со 2: 1 во натпреварот помеѓу двата состава  во Истанбул.

Феенорд  jа пропушти шансата да излезе прв, одкако не победи против  Зарjа Луганск, а заврши само 1: 1 во Украина.

Па по четири натпревари, Фенербахче и Феенорд имаат 7 поени, Манчестер Јунајтед е со 6, а  Зарjа Луганска со 2.

Во следниот круг, на 24 ноември, Фенербахче jа пречекува  Зарjа Луганск, а Јунајтед е домаќин на Феенорд.

4367876Фенербахче стигна заслужено до успехот над Манчестер Јунајтед пред целосните трибини на „Шjукрjу Сарачоглу“. Домаќините реализираа два одлични гола, а дури во последната минута капитенот на гостите Вејн Руни врати еден  погодок.

Резултатот беше отворен уште во втората минута, со фантастичен гол на Муса Соу со задни ножици

Лошите вести за Жозе Мурињо не завршија со негативен гол, а во 30-та минута Пол Погба напушти принудно, одкако доби удар. На негово место се појави Златан Ибрахимовиќ.

Маркус Рашфорд направи интересен  напад во 34-та минута, одкако влезе оддесно во пеналтикот, и се обиде си итар удар, но Волкан Демирел интервенираше и пресече  пред Златан Ибрахимовиќ.

orig_324149Ибрахимовиќ ги испушти нервите во 34-та минута, кога по дуел со Симон Кяер, последниот му побара објаснување за грубата игра, но швеѓанецот го фати противникот за лицето. Се остана без последици од главниот арбитер Милорад Мазич.

Мурињо го пушти во игра Хуан Мата во почетокот на второто полувреме, а во 15-та минута од него се појави и Хенрик Мхитарјан. Мхитарјан не беше играл за Јунајтед од 10 септември.

Тоталниот шок беше завршен за Манчестер Јунајтед во 59-та минута, кога Џермејн Ленс реализира нов убав гол директно од слободен удар. Фаулот  беше суден за прекршок  на Златан пред казнетиот простор.

Емануел Еменике, влегол како замена малку порано, можеше во 68-та минута да го одлучи целосно натпреварот, откако излезе очи во очи со Давид Де Геа, по грешка во одбраната на гостите. Де Геа сепак интервенира решително и го сопре  Еменике.

Вејн Руни, кој беше стартер и капитен на Јунајтед во натпреварот, врати еден гол дури во 89-та минута. Тој упати удар од движење, без подготовка, од 15-тина метри, и направи 2: 1.

Руни го подобри рекордот на Руд Ван Нистелрој, одкако веќе има 37 гола во евротурнирите во дресот на Манчестер Јунајтед.

Дури тогаш гостите почнаа масовно да го притискаат противникот, и создадоа неколку мешаници во пеналтикот, но без резултат. Во третата минута од дополнителното време фудбалерите на Манчестер Јунајтед протестираа за игра со рака во шеснаесетникот, но Мазич не сигнализираше за тоа.

Во другиот натпревар од групата Зарја Луганск и Фејнорд одиграа нерешено 1: 1.

Николај Јоргенсен отвори во 15-та минута за холандскиот тим, одкако со глава пресече совршено центрирање на Дирк Кајт.

Само за две минути Ерик Ботегин стана големиот грешник за Фејнорд, откако си испроси два жолти картони и беше избркан. Втор картон тој доби за игра со рака во шеснаесетникот, што се рефлектира и во пенал.

Така Зарја израмни во 44-та минута, одкако Рафаел Форстер прво не успеа да постигне гол од белата точка, и Бред Џонс проследи, но Форстер ја проследи рикоширалата топка пак во мрежата.

Второто полувреме беше порелаксирано, а судиите ја лишија Зарја од победата, одкако не оризна  поради офсајд погодок на Владислав Кулач во 62-та минута.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO