dimitrov-paris-forehandГригор Димитров беше блиску, но за жал го загуби својот седми натпревар против светскиот №1 Новак Ѓоковиќ – 6: 4, 2: 6, 3: 6.

Гришо  одигра фантастичен прв сет, во кој целосно го надигра Србинот и закономерно поведе во резултатот. За жал, сепак Димитров не успеа да го задржи високото ниво на игра, а и во исто време Ѓоковиќ ги намали грешките  и на крајот стигна до пресврт и место  во четвртфиналето на турнирот.

980x551_1478195349Генерално Бугаринот беше оној кој го диктираше  темпото на игра и оној кој бараше разврска во разигрувањето. Повеќето негови грешки и искуството на Ноле сепак беа решителни за поразот.

Тоа беше и последниот официјален турнир за Григор во 2017, а потоа силното  финале на годината речиси сигурно тој ќе ја заврши сезоната во топ 20. Димитров сепак останува во Париз, бидејќи го продолжува учеството во трката на парови.

Ѓоковиќ пак,  барем засега го задржи првото место на светската ранг-листа што може да загуби уште по турнирот во Париз под услов да не стигне до финалето, а Енди Мареј го освои Мастерсот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO