Ирачки владини војници влегоа денеска во градот Мосул за прв пат од 2014 година, пренесува CNN.

Тоа се случи во рамките на операцијата за ослободување на градот, освоен пред повеќе од две години од „Даеш“ („Исламска држава).

Денешното пенетрација од исток е најсериозен до овој момент успех во офанзивата, започна пред повеќе од две недели. Официјални претставници во Ирак предупредија дека влезот во Мосул најверојатно ќе предизвика уште повеќе жестоки борби. Не е исклучено да се стигне до битки за секоја улица и за секој дом.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO