0812229001476912446_572495_600x458Бугарскиот шампион Лудогорец си помечта на Националниот стадион „Васил Левски“ откако поведе со два рани гола со Арсенал во четвртиот натпревар од групата А на Лигата на шампионите, но дозволи пресврт до 3: 2 и не успеа да освои барем бод во можеби најсилниот натпревар досега на турнирот.

Пред две недели Лудогорец прими 6 гола од англискиот гигант, но во Софија може да жали што не стигна барем до бод, бидејќи имаше можности за тоа. За Арсенал ова беше 100-та во Лигата на Шампионите, а успехот бешеза печат ен со генијален гол на Месут Озил во 87-тата минута на средбата.

Екипата на Арсенал поведе во генералниот пласман во групата со 10 поени, колку што има и вториот  ПСЖ и двата состава  веќе гледаат кон осминафиналето. Тимот на Базел е трет со 1 бод, колку што има и Лудогорец на четвртото место на табелата,  шансата за третото место за разградчани е реален.

768x432Арсенал го започна натпреварот  сигурно  и во 5-та минута Арон Ремзи шутираше  со задни ножици, но непрецизно во аут. Две минути подоцна Алексис Санчез поддаде  кон Месут Озил, кој се појави сам против Милан Борјан, но Германецот шутираше  слабо и голманот спаси без особени проблеми.

Лудогорец поведе во резултатот во 12-та минута, кога Натанаил центрираше од фаул во шеснаесетникот на Арсенал, каде Џонатан Кафу беше пропуште  и успеа да ја прими топката  и да ја испрати во голот на Давид Оспина за 1: 0 во корист на Лудогорец.

4bfb73dc217c3cf1234fd30196385bcbЛудогорец ја удвои својата предност во 15-та минута, кога Џонатан Кафу доби  убав долг пас, по што влезе во шеснаесетникот на Арсенал, го финтираше одбранбениот играч  и поддаде до Клаудиу Кешеру кој одблизу го застрела Оспина за 2: 0.

Арсенал брзо врати еден гол во 20-та минута. Месут Озил центрираше во шеснаесетникот на Лудогорец, каде Гранит Џек беше оставен непокриен и со одмерен  удар ја испрати топката во левиот агол на голот на Милан Борјан за 2: 1.

Арсенал успеа да го израмни резултатот во 42-та минута. Арон Ремзи центрираше во шеснаесетникот на Лудогорец, каде Оливие Жиру со глава ја испрати топката во голот на Милан Борјан за 2: 2.

Бугарскиот шампион може да жали што не успеа да реализира барем еден гол во второто полувреме или барем да го задржи Хикс. Во 63-тата минута по одличен  контранапад на Лудогорец, Вандерсон добие шанса за погодок, но Оспина го спаси голот.

Две минути подоцна Марселињо упати одлично поддавње зад одбраната на Арсенал кон Вандерсон. Но голманот на гостите повторно интервенираше.

Во 72-тата минута Кешерру ја доби топка и влезе од левата страна на нападот на Лудогорец. Тој ја проупушти топката кон Џонатан Кафу, кој стрелаше  високо над голот на Давид Оспина.

Минута подоцна Милан Борјан интервенира одлично откако Алексис Санчез можеше да го совлада и да шутира во шеснаесетникот на Лудогорец.

Три минути пред крајот на регуларното време, во 87-та Месут Озил постигна генијален гол, со кој донесе победа за Арсенал. Озил беше изведен одлично во првите редови и минувајќи ја половината одбрана  на Лудогорец постигна  гол за 3: 2 за гостите кои ликуваа со трите поени во Софија.

 

Лудогорец: 1. Милан Борјан – 25. Јордан Минев, 5. Хозе Луис Паломино, 27. Козмин Моци, 6. Натанаил – 12. Авел Анисе, 18. Светослав Ѓаковица – 22. Џонатан Кафу, 84. Марселињо, 88. Вандерсон – 28. Клаудиу Кешеру.

 

Арсенал: 13. Давид Оспина – 25. Карл Дженкинсон, 20. Скадар Мустафи, 6. Лоран Кошчелни, 3. Кијрон Гибс – 34. Френсис Коклен, 29. Гранит Џек – 8. Арон Ремзи, 11. Месут Озил, 7. Алексис Санчез – 12. Оливие Жиру

 

Стадион: „Васил Левски“

Судија: Бас Најхаус


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO