И покрај малата промена во јавниот дискурс на премиерот на Северна Македонија во очекување, Христијан Мицкоски, искусните дипломати гледаат стратегија за „скришна војна“ што ја следи новото раководство на соседната земја нарушувајќи го терминот „ерго омнес“ на Договорот од Преспа – односно употребата на уставното име на државата и внатрешно и надворешно, коментира Њасилис Недос за ЕКАТИМЕРИНИ.

Атина внимателно го следи развојот на настаните и е подготвена да го предупреди Брисел за секој потег што го прекршува договорот.

Западот од своја страна веќе почна да го поттикнува новото раководство на Северна Македонија да се придржува до фундаменталните обврски својствени на сите меѓународни договори, како што е оној од Преспа.

Според добро упатени извори, Мицкоски, кој е претседател на ВМРО-ДПМНЕ, не чувствува дека неговата влада ќе биде притисната од времето и смета дека се додека го спроведува Договорот од Преспа на свој начин (т.е. во официјалните документи и церемонии, како и во странство, но не и во говори во неговата земја), тој може да ги убеди европските и западните соговорници во исправноста на неговиот избор.

Сепак, очигледно е дека овој став е јасно кршење на „ерга омнес“ што е јасно предвидено во Договорот од Преспа од 2019 година.

Иако Грците не брзаат за официјални контакти со новото раководство на Северна Македонија, неформални контакти на различни нивоа постојат, главно со цел Атина да разбере што точно мисли Мицкоски.

Загриженоста на Атина е зголемена и поради врските на ВМРО со антизападните сили во регионот.

Има блиски односи со Унгарија на Виктор Орбан и хармонични контакти со Србија на Александар Вучиќ.

Згора на тоа, и покрај про-НАТО коментарите на претседателката на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, ВМРО има и многу добар канал за комуникација со Москва.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO