Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и унгарскиот премиер Виктор Орбан се согласија во средата во Будимпешта дека земјата „нема да ја блокира“ Алијансата повеќе да и помага на Украина во борбата против руската инвазија, но и да не придонесува со средства и војници во тие напори.

„Она за што денеска се согласивме јас и премиерот е дека Унгарија нема да ги блокира другите сојузници да се договорат за ветувањето за финансиска поддршка на Украина и водечката улога на НАТО во координирањето на поддршката за Украина“, изјави Столтенберг за новинарите.

Орбан рече дека Унгарија нема да ги блокира одлуките на НАТО за давање поддршка на Украина, додавајќи дека Унгарија е лојална и посветена членка на НАТО.

Генералниот секретар на НАТО рече дека унгарските средства и персонал нема да се користат за поддршка на Украина.

Првите резултати од европските избори во Унгарија покажуваат знаци на слабеење на Орбан
Столтенберг се состана со Орбан додека тој се обидува да добие поддршка пред самитот во Вашингтон следниот месец за Алијансата да ја зголеми својата улога во помагањето на војската на Украина во нејзината војна против руските инвазивни сили.

Се очекува на самитот во Вашингтон следниот месец, американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) и другите лидери на членките на НАТО да се договорат за нов систем за обезбедување попредвидлива и долгорочна помош во областа на безбедноста и воената обука на Украина.

„Унгарија нема да учествува во тие напори на НАТО и јас ја прифаќам таа позиција“, рече Столтенберг.

Столтенберг рече дека тој и Орбан „се договориле за модалитетите за неучество на Унгарија во поддршката на НАТО за Украина“.

„Во исто време, премиерот ме увери дека Унгарија нема да се спротивстави на овие напори, дозволувајќи им на другите сојузници да продолжат напред, и потврди дека Унгарија ќе продолжи да ги исполнува своите обврски кон НАТО во целост“, додаде Столтенберг.

Орбан, веројатно најблискиот сојузник на Москва во ЕУ, е воздржан во врска со вмешаноста на НАТО во конфликтот и предложи нова дефиниција за позицијата на Будимпешта за да ги спречи унгарските сили да учествуваат во операции надвор од територијата на членките на НАТО.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO