Шефот на Главната управа за комуникации на руските вооружени сили, генерал-полковник Вадим Шамарин е приведен во Русија. Тој е и заменик на началникот на Генералштабот, Валери Герасимов, објави руското издание „Комерсант“, повикувајќи се на извори од агенциите за спроведување на законот.

Домот на Шамарин бил претресен, а тој самиот бил одведен на распит во Главниот воен истражен оддел на Истражниот комитет на Руската Федерација. Шамарин е под истрага за измама. Случајот се води во Воениот суд 235 гарнизон. Му се закануваат со затворска казна до 15 години.

Потсетуваме, на 17 мај, поранешниот командант на 58-та армија на јужниот воен округ, Иван Попов, повторно беше уапсен во случај на измама: Уапсен руски генерал, кој се смета за херој и се чини дека оди на суд.

Претходно беа приведени заменик министерот за одбрана на Русија, Тимур Иванов , како и началникот на главниот кадровски оддел на Министерството за одбрана, генерал-полковник Јуриј Кузњецов. И двајцата се обвинети за примање поткуп во особено големи износи – Кузњецов за поткуп од 30,5 милиони рубљи и Тимур Иванов за 1,19 милијарди рубљи.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO