Косово ќе продолжи да чека прием во Советот на Европа, пишува „Ноје цирхер цајтунг“, со оценка дека Западот со тоа врши притисок врз косовскиот премиер Албин Курти, кој ја изневери довербата на неговата партнери.

Како што наведува весникот, во статијата посветена на тоа како пропаднал обидот на Косово Советот на Европа, таа епизода е пример за губење на довербата на Западот во Приштина.

Исто така, се додава дека долго време се чинеше дека враќањето на црковното земјиште на манастирот Високи Дечани е последен услов, но тогаш западните земји, Германија, Франција, Италија ја потсетија Приштина дека е потребно формирањето на Заедницата на српски општини,пишува Дојче веле.

Иако, како што пишува весникот, минатата недела Приштина вети дека ќе испрати свој нацрт на статутот на ЗСО на верификација до таканаречениот Уставен суд, амбасадите на западните земји одговорија дека тоа не е доволно и побараа конкретни чекори во воспоставувањето на ЗСО, што беше договорено пред цели 11 години.

Во западните министерства за надворешни работи, се убедени дека Курти „се движи само под голем притисок“.

„Заедницата на општините всушност нема никаква врска со Советот на Европа, тоа е предмет на преговори меѓу Косово и Србија. Таму Западот сака напредок по секоја цена. Курти, од друга страна, нема доверба во тој процес и наместо тоа се обидува да ја доведе Србија до свршен чин, пишува весникот.

Тоа вклучува и укинувањето на српскиот динар или неодамнешната забрана за влез на патријархот Порфирие во Косово.

„Со ова Курти не само што го „минира“ Белград, туку редовно и западните сојузници кои во форма на КФОР ја гарантираат безбедноста на земјата. На почетокот на годината Вашингтон особено јасно ја изрази својата фрустрација поради тоа“, додава угледниот швајцарски весник.

Во текстот се оценува дека ваквите несогласувања се огромен проблем за Приштина, која е многу свесна колку и е важна меѓународната поддршка.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO