Израел би можел да одговори на нападите на Иран уште денеска, пишува Wall Street Journal, повикувајќи се на западни претставници.

Сојузниците на Израел веруваат дека иранскиот напад не бара одговор од големи размери бидејќи не предизвикал голема штета. Како што истакнаа израелските власти, таа земја со денови заедно со западните партнери, меѓу кои Велика Британија, САД и Франција, се подготвува за евентуален ирански одговор на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск.

„Претседателот Бајден пред 10 дена го насочи својот тим енергично да го брани Израел“, весникот ги цитира американските официјални лица.

Во исто време, како што претходно пишуваше весникот, САД нема да учествуваат во ниту една израелска офанзивна операција. Вашингтон инсистира дека еврејската држава не треба да прави ништо што може да доведе до натамошна ескалација. Од друга страна, ТВ каналот ABC News, повикувајќи се на портпаролот на израелските одбранбени сили Питер Лернер, објави дека на израелските власти ќе им требаат неколку дена да одлучат како да одговорат на иранскиот напад врз Израел.

Според него, израелското раководство ќе одлучи за следните чекори или на 15 април или во наредните денови. Војската веќе обезбеди „широк опсег на опции“ за одговор на ирански напад, рече Лернер.

На 13 април, Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одговор на, како што рече, „повторените злосторства“ од Тел Авив, вклучително и нападот врз конзуларното претставништво на иранската амбасада во Дамаск што му се припишува на Израел.

Техеран соопшти дека мета биле воени објекти во Израел. Израелските одбранбени сили тврдат дека пресретнале 99 отсто од речиси 350 проектили истрелани кон Израел.

Израел не пријавил смртни случаи и тврди дека воздушната база Неватим претрпела мала штета.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO