Шведска ќе ја донира досега најголемата воена помош за Украина во износ од 7,1 милијарди шведски круни или околу 700 милиони долари, соопшти Министерството за одбрана на таа земја.

Киев ќе добие, меѓу другото, 90 оклопни возила, 90 борбени чамци и рачни гранати, противвоздушни системи како што е „Робот 70“, фрлачи на гранати „Карл Густав“, медицинска помош, амбулантни и амбулантни возила.

„Поддржувајќи ја Украина, ние инвестираме во нашата безбедност. Доколку Русија победеше, ќе имавме многу поголеми безбедносни проблеми отколку што ги имаме денес“, изјави шведскиот министер за одбрана Пол Џонсон на прес-конференција.

Заедно со претходните 14 пакети, шведската помош за Украина изнесува речиси 30 милијарди шведски круни (2,9 милијарди долари).

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO