Полската Агенција за национална безбедност предупреди дека рускиот напад врз НАТО може да дојде порано од очекуваното.

Шефот на Бирото за национална безбедност Јацек Сјевера ја отфрли оценката на германскиот истражувачки центар дека Русија може директно да го нападне Западот за „само шест до 10 години“.

„Ако сакаме да избегнеме војна, земјите на НАТО на источното крило треба да усвојат пократок, тригодишен временски период за да се подготват за конфронтација“, изјави Сјевера во интервју за полските медиуми, пренесува Sky News.

Минатиот месец германскиот совет за надворешни работи предупреди дека Русија може да изврши инвазија на земја на НАТО во рок од шест години.

Се вели дека на германските вооружени сили им треба „квантен скок“ за да се подготват за тоа.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO