Зголемениот гнев меѓу Арапите и муслиманите во САД поради пристапот на Џо Бајден кон конфликтот меѓу Израел и Хамас може да ги загрози неговите шанси за реизбор, пишува „Политико“.

Муслиманските политички лидери од неколку „свинг“ држави – оние држави во САД каде што се очекува дека било кој кандидат може да победи – се собраа во саботата во Дирборн, Мичиген за да започнат национална кампања против реизборот на претседателот Бајден.

Организаторите од Мичиген, Минесота, Аризона, Висконсин, Флорида, Џорџија, Невада и Пенсилванија ја нарекуваат кампањата #AbandonBiden, ветувајќи дека ќе се погрижат Бајден да не биде реизбран. Според коалицијата, овие лидери воделе одделни кампањи за притисок во нивните држави, но веруваат дека сега е време да се координираат нивниот одговор пред изборите во 2024 година.

Хасан Абдел Салам, професор на Универзитетот во Минесота и член на Националната коалиција #AbandonBiden, на прес-конференција во саботата рече дека коалицијата сега бара начини да изгради механизам за координација меѓу сите држави во движење.

„Постојано работиме заедно за да се осигураме дека муслиманите Американци ќе излезат на гласање во сите овие држави и дека Бајден ќе изгуби во секоја од нив“, рече Абдел Салам.

Тој посочи дека кампањата ја поддржале 111 избирачки гласови, а на последните избори победил со 74 електорски гласови.

Не е јасно колку ќе биде експанзивна или успешна кампањата, но нејзиното создавање зборува за зголемениот политички притисок со кој се соочува Бајден среде конфликтот на Блискиот Исток. Речиси два месеци, муслиманските и арапските лидери бараа од Бајден да побара прекин на огнот, а сега, со повеќе од 15.000 мртви во Газа, оваа нова коалиција го засилува притисокот.

Распространетиот гнев меѓу Арапските и Муслиманските Американци може да ги загрози шансите за реизбор на Бајден во многу држави во 2024 година, од кои сите содржат клучни џебови на арапските и муслиманските американски гласачки блокови.

„Ние не сме немоќни како американските муслимани. Ние сме моќни. Не само што имаме пари, туку имаме и реални гласови. И ние ќе го искористиме тој глас за да ја спасиме оваа нација од самата себе“, рече Џејлани Хусеин, член на коалицијата.

Според „Политико“, од кампањата на Бајден не одговориле веднаш на барањето за коментар.

Според Истражувачкиот центар „Пју“, растечката муслиманска американска популација е приближно 3,45 милиони луѓе. Според Арапскиот американски институт, приближно 59 отсто од Арапските Американци го поддржале Бајден во 2020 година, но неодамнешните анкети покажуваат дека поддршката паѓа.

Водачите во саботата рекоа дека нема да гласаат за Доналд Трамп следната година, иако сфатија дека нивните напори да соберат поддршка против Бајден може да му помогнат на поранешниот претседател. Тие рекоа дека ќе продолжат да имаат дискусии како заедница за тоа кој кандидат да поддржат како што се приближуваат изборите.

„Ние не го поддржуваме Трамп. Нема да ја направиме истата грешка да размислуваме за претседателот Бајден како што направивме. Немаме две опции. Имаме многу опции и ќе ги искористиме“, изјави Хусеин.

Политичкиот предизвик со кој се соочува Бајден само се засили бидејќи прогресивните демократи се повеќе повикуваат на прекин на огнот. САД работат на ослободување на повеќе заложници, а Бајден рече дека го повикал израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да се фокусира на намалување на жртвите додека се обидува да го елиминира Хамас.

Неколку административни службеници велат дека неодамнешниот договор за ослободување на неколку заложници е доказ дека нивната воена стратегија функционира, но молбите Бајден да продолжи понатаму и да повика на прекин на огнот само станаа погласни.

„Ова е опасен претседател за Американците. И за оние што гледаат дома, дали сакате вашите синови да бидат испратени во уште една војна за која знаеме дека никогаш нема да заврши? Не. „Повеќето Американци се согласуваат со нас дека прекинот на огнот и мирот е вистинската работа“, рече Хусеин за време на прес-конференција.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO