Рускиот претседател Владимир Путин во петокот беше прикажан како се сретнува со еден од највисоките поранешни команданти на групата Вагнер, Андреј Трошев, за да разговара за тоа како доброволните единици би можеле да се борат во Украина, при што Кремљ соопшти дека платеникот сега работи за Министерството за одбрана.

Состанокот е обид на Кремљ да покаже како државата ја презела контролата врз платеничката група по неуспешниот јунски бунт на шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа во август.

Само неколку дена по бунтот на Вагнер, Путин им понуди шанса на платениците да ја продолжат борбата и предложи Трошев да ја преземе должноста од Пригожин, објави рускиот весник Комерсант.

Обраќајќи му се на Трошев, Путин рече дека разговарале како „доброволните единици можат да извршуваат различни борбени задачи, пред сè, се разбира, во зоната на специјални воени операции“.

„Вие самите се боревте во таква единица повеќе од една година“, рече Путин. „Знаете што е тоа, како се прави, знаете кои се прашањата што треба однапред да се решат за да може борбените напори да се изведат на најдобар и најуспешен начин“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за новинската агенција РИА изјави дека Трошев сега „работи во Министерството за одбрана“.

Високо одликуван ветеран од руските војни во Авганистан и Чеченија, Трошев е од Санкт Петербург, родниот град на Путин. Тој се борел во Авганистан за време на повеќедецениската војна на Советскиот Сојуз. По распадот на Советскиот Сојуз, тој служел во Северен Кавказ во руската армија, а потоа и во СОБР, единицата на специјалните сили за брза реакција на руското Министерство за внатрешни работи.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO