Лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски ја коментираше вчерашната лидерска средба и темите што беа на маса. Тој се осврна на предлогот на премиерот Димитар Ковачевски за широка влада и условот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за влада без ДУИ.

-Кој бил фамозниот услов на големиот лидер? Прв услов му бил, ќе гласал да влезе во Влада и тоа со СДСМ, а втор услов во Владата да не биде ДУИ. Бидејки ДУИ разбира политика уште незавршена пресконференцијата излегоа со став: нема проблем ние ќе излеземе од Влада само ти гласај ги уставните промени, напиша Јакимовски на социјалните мрежи, упатувајќи критики до Мицкоски:

-Пријатели од ВМРО ДПМНЕ, вратетете го човеков во месен комитет и пратете го на политичка школа зошто веќе и Ковачевски за него стана Марадона!

Јакимовски исто така наведе ДУИ ќе излезе од Влада, но после гласањето на уставните измени, како што вели, „ќе му ги удрат клоците на Мицкоски“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO