Турската лира денеска падна на ново рекордно ниско ниво во однос на американскиот долар, продолжувајќи да ја губи вредноста откако Реџеп Таип Ердоган го започна својот трет претседателски мандат.

Лирата денеска ослабе за околу седум отсто и падна на 23,18 во однос на доларот. Со овој пад, турската валута загуби повеќе од осум отсто од својата вредност по инаугурацијата на Ердоган во саботата и назначувањето на новата влада. Лирата од почетокот на годината ослабе за околу 20 отсто.

Денеска лирата ослабе за околу седум отсто и во однос на еврото.

Турската валута ја губи вредноста од 2021 година поради, како што велат економистите, инсистирањето на Ердоган да ги одржува ниски трошоците за задолжување за да го поттикне растот и покрај астрономската инфлација. Оваа политика е спротивна на конвенционалните економски пристапи кои повикуваат на повисоки каматни стапки до умерена инфлација.

Аналитичарите велат дека владата на Ердоган ја поддржала лирата пред минатомесечните претседателски избори користејќи ги девизните резерви за да го држи курсот под контрола. Слабеењето на лирата покажува дека владата ја намалува контролата врз валутата.

Инфлацијата во Турција достигна врв од 85 отсто во октомври пред да падне на 39,59 отсто во мај.

Во саботата, Ердоган повторно го назначи Нехмет Шимшек, меѓународно почитуван поранешен банкар, за министер за финансии во новата влада. Неговото назначување се смета за знак дека новата влада на Ердоган може да води поконвенционални економски политики.

Шимшек, поранешен банкар од Мерил Линч и поранешен министер за финансии и вицепремиер во времето на Ердоган, се врати во владата по петгодишна пауза. По назначувањето, тој рече дека Турција нема друга опција освен да се врати на „рационален терен“.

Во твитот во понеделникот, непосредно откако положи заклетва во парламентот, Шимшек вети дека ќе ги води финансиите на Турција „транспарентно, доследно, со одговорност и предвидливост“.

„Додека се движиме кон домашните и меѓународните предизвици, го потврдуваме проклетството на спроведување на политики засновани на правила за да се нагласи предвидливоста. Иако нема кратенки или брзи решенија, бидете сигурни дека нашето искуство, знаење и посветеност ќе ни помогнат да ги надминеме потенцијалните пречки кои ни претстојат. Наш непосреден приоритет е да го зајакнеме нашиот тим и да изградиме кредибилна програма“, рече тој.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO