Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека напишал нацрт-план за формирање на Заедница на српски општини (ЗСО) на северот на Косово и дека тој нацрт им го проследил на францускиот претседател Емануел Макрон и на германскиот канцелар Олаф Шолц, како и до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и „американската страна“.

Како што пренесе „Албаниан пост“, Рама изјавил дека се работи за нацрт кој бил „подготвуван долго време“ од врвни американски и европски експерти, што било направено, како што изјави Рама на прес-конференцијата, во случај да дојде овој ден.

„За мене е неразбирлива позицијата на Косово, а не на Србија. Партиите не можат да се договорат кој да го напише овој текст, а повеќе не се согласуваат ниту околу тоа што треба да биде вклучено во текстот на нацртот“, рече Рама.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO