Соочен со драстичен пад на рејтингот и недоверба на повеќе од една третина од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ кон него, како и четири пати помал рејтинг од азилантот Никола Груевски, Христијан Мицкоски се обидува со патетичен национализам, надминат повеќе од две децении, да опстанат на политичката сцена со копирање на поранешниот лидер на СДСМ, Зоран Заев во напорите за доведување на ДУИ во опозиција и претставување како квазипатриоти, соопштија денеска од ДУИ.

„Сите градоначалници на општините од ВМРО-ДПМНЕ се чувствуваат како Данела Арсовска, но се уште немаат храброст на Данела да го оспорат силеџиството што им го прави Мицкоски.

Сите гласачи на ВМРО-ДПМНЕ знаат дека Мицкоски го интересираат само бизнисот и неговите деловни партнери и дека намерно го оставил во кал целото поранешно раководство на ВМРО-ДПМНЕ, за што и самиот потврди.

Затоа, Мицкоски и по 5 години е во сенка на Груевски и падна под 320.000 гласови на парламентарните избори, што се одразува и на внатрепартиските рејтинзи каде мнозинството членови на ВМРО-ДПМНЕ го сметаат Никола Груевски, а не Христијан Мицкоски, за лидер“, додаваат оттаму.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO