Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека тензичната ситуација на северот на земјата е резултат на „вооружени групи, кои се преправаат дека се демонстранти, а всушност се криминални банди на Србија“.

„Се разбира, можам да предвидам намалување на присуството на косовската полиција во општинските згради на северот, кога овие криминални банди на национализам и екстремно десничарски шовинизам, кои ги обожаваат Милошевиќ и Путин, ќе си заминат“, рече Курти во изјавата пред новинарите, јавува „Радио Слободна Европа“.

Додава дека опциите се следниве: „Или нека одат во Србија или ќе мора да ги однесеме во затвор“.

„Меѓутоа, нема шанси да не ги заштитиме имотите и зградите на Републиката од такви банди. Откако ќе заминат или ќе бидат затворени, можеме да ја намалиме присутноста“, рече Курти.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO