Неколку згради во Москва се оштетени во утринскиот напад со дронови, изјави во вторникот градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин на својот канал на Телеграм, пренесува ТАСС.

Дронови погодија неколку згради во Москва, предизвикувајќи „мали“ штети и без сериозни повреди, изјави рано во вторникот градоначалникот на руската престолнина.

„Утринава како резултат на напад со дронови има мали оштетувања на неколку згради. Сите служби за итни случаи на градот се на терен“, наведе Собјанин во соопштението.

Руската државна новинска агенција РИА објави дека жителите на зградата на улицата „Профсојжнаја“ во Москва, на југот на градот, се евакуирани. Како што се наведува, евакуирани се жители на неколку влезови. По завршувањето на работата на специјалните служби, тие ќе можат да се вратат во своите станови.

Градоначалникот нагласи дека при инцидентот нема потешко повредени, а итните служби ги истражуваат околностите на инцидентот. Неколку руски канали за пораки објавија дека четири до 10 дронови ја нападнале Москва, пренесува „Ројтерс“.

Руските медиуми засега не кажуваат од каде полетале дроновите и кој е одговорен за нападот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO