Шефот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин уште еднаш индиректно го поткопа авторитетот и режимот на рускиот претседател Владимир Путин, пишува Институтот за проучување на војната (ISW).

Американскиот тинк-тенк своето тврдење го темели на одговорот што Пригожин му го дал на новинарот на прашањето за забраната на руските државни медиуми за каква било дискусија за „Вагнер“.

Пригожин рече дека официјалните лица можеле да имаат корист од нивната историска способност да цензурираат информации доколку Русија не објави војна на Украина.

Тој потоа му се обрати на неименуван службеник:

„Ако одите во војна, имајте карактер, волја и челичен ум – и само така ќе успеете да постигнете нешто“.

„Вистинските достигнувања во изградбата на мостови, нови згради и метро станици ќе му овозможат на службеникот да престане да лаже“, рече тој.

Неговите коментари „веројатно беа насочени кон Путин, кој рутински е претставен од руските државни медиуми како лидер кој е длабоко вклучен во мали инфраструктурни проекти и животите на обичните Руси“, рече тимот.

Неговите критики можеби дошле затоа што Путин не му ја даде ветената награда за земање на Бахмут, сугерира ISW, пишува „Гардијан“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO