Коментарите на унгарскиот премиер Виктор Орбан пред странските новинари дека Украина е „ничија земја“, како и за членството на Унгарија во ЕУ, предизвикаа жестоки реакции во текот на викендот, покажувајќи дека унгарскиот премиер не ја изгубил моќта да направи силни изјави. Унгарскиот амбасадор во Киев беше повикан од украинската влада откако Орбан ја спореди Украина со Авганистан и ја нарече „ничија земја“ за време на состанокот со 15 странски новинари, главно од десничарски публикации.

Орбан, исто така, рече дека „дефинитивно не сака да остане во ЕУ“, но беше принуден поради трговските врски на Унгарија со блокот.

Средбата со странските новинари на 26 јануари беше дел од дводневната медиумска конференција организирана од Matthias Corvinus Kolegium (MCC), интердисциплинарна образовна институција финансирана од владата која се смета за жариште на партиската елита Фидес.

ССК е активен во промовирањето на владиниот наратив во Европа и во САД. Тинк-тенкот, основан со стотици милијарди форинти, неодамна влезе на политичката сцена во Брисел со нова канцеларија на чело со Франк Фуреди, унгарско-канадски академик кој пред 45 години ја основаше сега веќе непостоечката Револуционерна комунистичка партија на Обединетото Кралство, известува „Интели“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO