Северно Косово сè уште е блокирано, а веќе дванаесетти ден откако Србите се на барикадите во општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ.

Тие велат дека барикадите ќе бидат отстранети кога ќе бидат ослободени Миљан Аџиќ, Дејан Пантиќ и Слаѓан Трајковиќ, но и кога специјалните сили на косовската полиција ќе се повлечат од северот на покраината.

Под контрола на косовската полиција веќе 12 дена се блокирани премините Јариње и Брњак.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO