Премиерот на Косово, Албин Курти, денеска во Прага го поднесе барањето на Косово за членство во ЕУ на Чешка, која претседава со Унијата.

Курти барањето го доставил до чешкиот министер за европски прашања Микулас Бек, јавуваат приштинските медиуми.

Кури на прес-конференцијата по средбата со Бек изјави дека ова е „историски ден за народот на Косово и исклучителен ден за демократијата на Косово“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO