Руските сили во неделата го гранатираа регионот Херсон 46 пати, при што загина еден цивил, изјавија високи соработници на украинскиот претседател.

Кирило Тимошенко, заменик началникот на Генералштабот на Зеленски, наведе дека во текот на денот окупаторите ја гранатирале областа 46 пати со минофрлачи, тенкови, артилерија и MLRS.

Уништени се приватни и станбени згради и други објекти.

Антон Герашченко, висок советник во министерството за внатрешни работи на Украина, изјави дека во нападот загинала 65-годишна жена.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO