Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го прогласи клучниот источен град Лиман „целосно исчистен“ од руските сили.

Соопштението доаѓа еден ден откако Русија објави дека нејзините војници одлучиле да се повлечат од нивното повеќемесечно упориште во северниот регион Доњецк, пренесува Ројтерс.

„Од 12:30 часот по украинско време, Лиман е целосно исчистен“, рече Зеленски во краткото видео на неговиот канал Телеграм.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO