Црна Гора остро го осудува секој обид за присвојување делови од територијата на украинската држава, изјави црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

„Цврсто стоиме покрај Украина, нејзиниот територијален интегритет и суверенитет“, напиша Ѓукановиќ на Твитер.

Тој рече дека е неприфатливо организирање на таканаречен референдум на дел од територијата на суверена држава, под притисок и за време на воен конфликт, како и т.н. резултатите од ваквите незаконски дејствија.

„Постојаната членка на Советот за безбедност продолжува да го крши меѓународното право. Цврсто стоиме покрај Украина, нејзиниот територијален интегритет и суверенитет“, напиша Ѓукановиќ на Твитер.

Рускиот претседател Владимир Путин ја призна независноста на украинските региони Запорожје и Херсон, според претседателските декрети објавени доцна синоќа, еден ден пред финализирањето на нивната анексија.

„Наредувам признавање на државниот суверенитет и независност на регионите Запорожје и Херсон, во јужна Украина“, се наведува во декретите на Путин.

Свеченото потпишување на договорот за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и на регионите Херсон и Запорожје кон Русија, ќе се одржи денеска во 15 часот во Кремљ.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO