Украина официјално поднесе барање за членство во НАТО, пренесува АФП.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Украина е де факто дел од НАТО алијансата.

– Денеска Украина аплицира тоа да биде де јуре… Го правиме нашиот одлучувачки чекор потпишувајќи ја апликацијата на Украина за забрзан пристап во НАТО – истакна Зеленски.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е „подготвен за дијалог“ со Русија, но дека тоа ќе биде „невозможно“ под водство на актуелниот претседател Владимир Путин.

„Украина беше и останува лидер во преговарачките напори. Нашата земја беше таа која секогаш ѝ нудеше на Русија да постигне договор за соживот под еднакви, фер, пристојни и фер услови“, рече Зеленски во видео-обраќањето, пренесе Гардијан.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO