Рускиот претседател Владимир Путин прогласи анексија на четири украински региони кон Русија.

Денеска по 14 часот Путин прогласи присоединување на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Руската Федерација.

Тој им се обрати на граѓаните од регионите Херсон и Запорожје и Републиките Доњецк и Луганск.

„Волјата на милиони луѓе е прогласена. Русија од денес има четири нови региони. Нивното неспорно право е основното историско единство за кое сонувале генерациите на нашите предци. Овие луѓе со години ја чуваат љубовта кон Русија и тоа никој не може да им го одземе“, рече Путин.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO