Тренерот на Рома, Жозе Мурињо ја посочи желбата на неговите играчи да победат во натпреварот како причина за примениот победнички гол во победата на Лудогорец од 2-1 над „Волците“ во Лига Европа.

„Не сакам да зборувам за дефанзивците, бидејќи целиот тим мора да се брани како што треба. Вториот гол беше резултат на тоа што тимот не се задоволи само со нерешен резултат и наместо тоа, притискаше за победа. Вистината е дека ремито го претворивме во пораз. Не сакам да кажам дека одигравме фантастичен натпревар, бидејќи тоа не е вистина, но нашиот настап се чинеше дека беше доволен за да избегнеме пораз. Имавме можности за гол. После нивниот прв гол, последните 15 минути станаа тешки. Покажавме силна реакција и постигнавме израмнувачки гол, но тие повторно постигнаа гол. Како ништо да не ни оди во моментов“, прокоментира Мурињо за „Скај Спорт Италија“ по натпреварот.

Тој, исто така, зборуваше за ситуацијата на неговиот тим во групата по тој пораз, како и за смртта на кралицата Елизабета Втора.

„За среќа, ова е групна, а не елиминациска фаза. Имаме уште пет натпревари за опоравување од овој пораз. Победата на првиот натпревар секогаш ве става во добра позиција, но наместо тоа, сега тука има тензија. Следната недела дефинитивно сме должни да ги земеме трите бода дома (против ХИК Хелсинки). Смртта на Елизабета Втора? Ова е многу тажно. Јас не сум странец во Британија. Таму е мојот дом и моето семејство. Таму живеевме многу години. Таа беше прекрасна личност. Не познавам никој што не ја почитувал“, додаде Специјалниот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO