Фабриката на германската автомобилска групација BMW AG во Лајпциг прекина со работа два дена, пренесе Automobilwoche. Ова влијае на работата на околу 3.000 од вкупно 5.000 вработени на локацијата. Тие ќе работат со скратено работно време. Суспензијата се должи на недостиг на компоненти поврзани со системот за ладење на автомобилите, соопшти компанијата.

Една од вкупно двете компании добавувачи на фабриката во Лајпциг моментално се соочува со проблеми со снабдувањето со потребните компоненти. Производите на оваа компанија се користат во модели склопени во фабриката на BMW во Минхен, вклучувајќи ги Gran Coupé и Active Tourer.

BMW додава дека производството на батерии останува непроменето, како и она на пластичните компоненти. Модулите за батерии за целосно електричните i4 и iX се изградени во Лајпциг.

Фабриката релативно добро се справува со недостигот на компоненти. Неодамна, производството во најголемата европска фабрика на BMW, таа во Динголфинг, беше привремено прекинато поради железничка несреќа што го прекина транспортот на нови автомобили од објектот.

Во март, руската инвазија на Украина предизвика одложување на испораките на компоненти во некои германски фабрики на BMW, што исто така влијаеше на производството.

Германските автомобилски концерни исто така се соочуваат со пораст на цените на енергијата. Земјата во голема мера се потпира на гасот од Русија за напојување на своите фабрики и електрани, но сега се подготвува за невиден предизвик откако Москва го прекина снабдувањето.

BMW се подготвува за евентуален недостиг на гориво, со тоа што компанијата има 37 локации, кои работат на гас, кои добиваат топлина и електрична енергија од погоните во Германија и Австрија, земајќи ги во предвид и локалните извори.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO