Украинските вооружени сили користат противтенковски мини ЕМП Ф2 од француско производство, со што ја прекршуваат Женевската конвенција, изјави денеска портпаролот на руското министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков.

Над 50 националисти се убиени, а шест парчиња воена опрема се уништени во напад на руските вооружени сили врз украинската 72-ра механизирана пешадиска бригада во близина на Артјомовск во самопрогласената Доњецка Народна Република, соопшти тој, пренесе ТАСС.

„На 14 август, руските војници пронајдоа повеќе од 50 противтенковски мини ЕМП Ф2 од француско производство на позициите напуштени од единиците на украинската 72-ра механизирана пешадиска бригада јужно од Артјомовск во самопрогласената Доњецка Народна Република“, рече Конашенков.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO