Најмалку седум лица загинаа во текот на ноќта во и околу јужнокорејскиот главен град Сеул, откако обилните дождови ја прекинаа струјата, предизвикаа лизгање на земјиштето и ги оставија патиштата и метрото под вода, соопштија денеска властите.

Најмалку пет лица загинаа во Сеул и уште две во соседната провинција Ѓеонгги до утринава, соопшти Централниот штаб за вонредни состојби, зголемувајќи го денеска највисокото ниво на тревога, пренесува „Ројтерс“.

Четири лица загинаа откако останаа заробени во поплавени згради, а се верува дека едно лице починало откако добило струен удар.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO