Турција секогаш придава значење на мирот и стабилноста на Балканот и е подготвена да направи се што е во нејзина моќ за да ги намали тензиите, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во врска со ситуацијата на северот на Косово.

„Разговарав со српските и косовските колеги. Турција секогаш им придава значење на мирот и стабилноста на Балканот. Нови тензии никому не помагаат. Подготвени сме да дадеме се од себе за да ги намалиме тензиите“, напиша Чавушоглу на Твитер.

Шефот на турската дипломатија посочува дека Турција секогаш придава значење на мирот и стабилноста на Балканот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO