Министерството за внатрешни работи на Србија излезе со официјално соопштение по повод гостувањето на министерот Вулин во утринската програма „Пинк“, во кое Александар Вулин побара реакција од обвинителството во врска со наводното прислушување на српскиот претседател Александар Вучиќ и неговото семејство.

„Имам бескрајна верба во обвинителството, не можам да донесам пресуда, но сигурен сум дека ќе го квалификуваат ова кривично дело. Не знам дали ќе биде ова или она и колкав е степенот на општествена опасност, но знам дека Александар Вучиќ и членовите на неговото семејство биле прислушувани, дека нашиот систем бил злоупотребуван, дека тоа е направено злонамерно со идеја ​слушајќи што зборуваат за претседателот Вучиќ и членовите на неговото семејство со различни луѓе и дека ниту еден човек кој бил прислушуван не бил обвинет, особено не осуден. Луѓето кои не биле криминалци разговарале со претседателот Вучиќ, кој исто така не е криминалец и нема ниту еден сомнителен разговор“, рече министерот Вулин во утринската програма на телевизија Пинк.

Министерот рече дека не е обвинител и дека не може да одлучува за тоа, како и дека особено го почитува Обвинителството за организиран криминал и обвинителот Младен Ненадиќ, кои покажаа неверојатна храброст бидејќи, како што истакна, без него и директорка на безбедносно-информативната агенција Братислава Гашиќ не би завршиле со кланот Беливук – Миљковиќ.

„Посебен придонес за разбивање на овој клан беше поддршката на претседателот Александар Вучиќ, кој одржа состанок со сите нас и ни нареди да го завршиме, дека Србија мора да биде мирна и безбедна земја“, рече Вулин.

 

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO