„Т.н. „француски предлог“ содржи многу главни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку нашите политичари посветеа многу, многу повеќе внимание на целиот овој процес; доколку дипломатите од Министерството за надворешни работи не се потпираа единствено на претседателската институција и не губеа многу време и енергија обидувајќи се да ги доведат различните политики на премиерот во некоја прифатлива рамка“.

Ова го истакна претседателот на Бугарија, Румен Радев во својата прва јавна изјава за двата главни политички настани во неделата – соборувањето на владата со гласање недоверба и одлуката на бугарскиот парламент да го укине ветото за почеток на преговорите за Членство во ЕУ во Република Северна Македонија.

Говорот го одржа во воздухопловната база Граф Игнатиево кај Пловдив, каде што гостува на прославите по повод 110-годишнината од првиот борбен лет на бугарската авијација.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO