Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска во Скопје посочи дека Србија и кога е најтешко е сигурен партнер на Северна Македонија и дека инфраструктурните врски се првиот столб на регионалната соработка.

„Сакам да им порачам на граѓаните на Македонија дека и покрај предизвикувачките времиња што ги имаме во светот и Европа, Србија ќе остане сигурен и стабилен партнер кога ќе може да сметате и на најмногу да сметате во најтешките околности“, рече Брнабиќ самитот „Македонија 2025“.

Таа на заедничката прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски истакна дека изградбата на сообраќајната инфраструктура и поврзувањето на регионот е најважниот столб на регионалната соработка, како и дека со нејзиниот македонски колега разговарала за инфраструктурните проекти на двете земји.

Таа посочи дека следната средба во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, која ќе се одржи во Охрид на 7 и 8 јуни, ќе биде претставен информацискиот систем за добивање единствен матичен број за заеднички дозволи за работа.

Брнабиќ денес додаде дека на средбата во Охрид ќе присуствува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO