Ставот на премиерот Кирил Петков за Република Северна Македонија покажува непознавање на проблемот, непознавање на историскиот дел и неразбирање на перспективата што претстои, изјави за БНР поранешниот бугарски министер за одбрана и поранешен технички премиер Стефан Јанев.

Според него, „брзањето е под надворешно влијание, што не е во нивен национален интерес“.

И лидерот на еден од коалициските партнери во бугарската Влада, Слави Трифонов, го обвини Петков, дека се обидува да го заобиколи коалицискиот договор и да го тргне ветото за Македонија, за земјава да започне преговори со ЕУ до крајот на јуни годинава.

Трифонов обвини дека нема никакви гаранции за почитување на правата на Бугарите во земјава.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO