Бугарија нема да го обнови договорот за снабдување со природен гас со руски Газпром поради војната во Украина и ќе разгледува алтернативни испораки и идни заеднички договор со Европската унија за да се избегне недостиг од овој енергент, соопштил министерот за финансии на Бугарија, Асен Василев.

ʺВо оваа ситуација нема шанси да се разговара со Газпром. Разговаравме со Грција и со Турција да ја искористиме постоечката инфраструктура за да ги зголемиле испораките од Азербејџан. Владата се надева дека заедничкиот механизам на Европската унија за снабдување ќе функционира до крајот на летото, што ќе му овозможи на блокот да преговара за пониски цени“, рекол Василев за националното радио “БНР”.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO