Фото: Роjтерс

Нов кратер се формирал на вулканот Кумбре Виеха на Канарскиот остров Ла Палма, соопштуваат шпанските медиуми.

Вулканолозите нагласија дека тоа е нормален процес, а властите го повикаа населението да е спокојно.

Лавата веќе уништила над 1.800 згради, засегнати се вкупно над 700 хектари.

Новата ерупција на островот доаѓа по земјотресот од 4,5 степени според Рихтеровата скала, регистриран вчера.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO