Фото: Роjтерс

Властите во Филипините евакуираа илјадници жители на главниот град Манила, откако градот и околните населени места беа поплавени по обилни монсунски дождови и тропска бура. Скоро 3.000 луѓе се засолнети во училиште откако се излеа река, а повеќе од 14.000 луѓе се во центри за евакуација.

Тешки метереолошки услови имаше во последните неколку седмици во различни делови на светот – поплави во Кина, Индија и Западна Европа и топлотни бранови во Северна Америка, одбележува агенција Ројтерс.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO