Фото: Роjтерс

Електричните превозни средства (EV) ќе претставуваат 25% од продажбите на BMW (Bayerische Motoren Werke AG) во Кина до 2025 година, покажуваат плановите на германскиот производител на автомобили, претставени од претседателот и главен извршен директор на BMW Group за кинескиот регион, Јохен Голер.

Извршниот директор го објави ова денес, на 19-тиот меѓународен саем за автомобилска индустрија во Шангај.

Јохен Голер исто така посочи дека бројот на моделите на електрични превозни средства на автомобилскиот производител за кинескиот пазар ќе биде зголемен до 12 до 2023 година.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO