Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија да воведат санкции за четворица високи руски претставници како одговор на апсењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Ова го пренесе Ројтерс, повикувајќи се на двајца дипломати на ЕУ.

Агенцијата појаснува дека за време на средбата не се разговарало за имиња, но според дипломати се визираат раководителот на Истражниот комитет на Руската Федерација Александар Бастрикин, јавниот обвинител Игор Краснов, директорите на Националната гарда ген. Виктор Золотов и на Федералната служба за истрпување на казните Александар Калашников.

Досега веста не е потврдена од официјален извор.

опозициски лидер Алексеј Навални. Ова го пренесе Ројтерс, повикувајќи се на двајца дипломати на ЕУ.

Агенцијата појаснува дека за време на средбата не се разговарало за имиња, но според дипломати се визираат раководителот на Истражниот комитет на Руската Федерација Александар Бастрикин, јавниот обвинител Игор Краснов, директорите на Националната гарда ген. Виктор Золотов и на Федералната служба за истрпување на казните Александар Калашников.

Досега веста не е потврдена од официјален извор.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO