Торино извојува клучна победа од 1: 0 како гостин во Каљари и се одлепи од зоната за испаѓање во италијанското фудбалско првенство. ʺБиковитеʺ имаат 20 бода по 23 одиграни кола, а нивниот противник од вчера вечерта Каљари е прв под линијата со 15 бода.

Торино влезе во натпреварот со пет последователни нерешени средби во Серија А, но погодокот на Бразилецот Бремер во 76. минута ја прекина серијата без успех. Последен пат ʺбиковите“ победија со 3: 0 против Парма на 3 јануари, проследено со шест нерешени средби и два порази во сите турнири.

Каљари го започна натпреварот со уште полоша серија. Сардинците имаат три последователни порази и немаат победа на 16 последователни натпревари, а нивната последна победа датира од 25 ноември. Тогаш тие победија со 2: 1 против Верона.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO